Google Authenticator
Güvenlik 214 views 0

Google Authenticator İle E-Posta Hesabınıza Koruma Katmanı Geliyor!

Öncelikle son zamanlarda e-posta üzerinden yapılan saldırıların sayısı gün geçtikçe artıyor. Google bu nedenle yeni bir programı olan Google Authenticator ile hesaplarınızı şifre hırsızlığına karşı koruyan programı üstelik ücretsiz hizmete sunuyor. Korulumunun oldukça kolay olduğu, Gmail, Facebook,Twitter,instagram ve benzeri popüler hizmetleri sunulan bir süreç olarak adlandırılan iki faktörlü kimlik doğrulama olarak kullanılabilir.

Google Authenticator, SMS Tabanlı Saldırı Olasılığını Ortadan Kaldırıyor!

Uygulamanın İOS ve Android için hizmetleri bulunuyor ve uygulamaya girerken kimliğinizi doğrulamak adına kullanılan rastgele bir kod üretir. Kod teknik olarak telefonunuza kısa mesaj olarak her defasında gönderebilirsiniz fakat Google Şifrematik uygulaması sizler için fazladan güvenlik sağladığı için. bunu tavsiye ediyoruz.

SMS tabanlı 2FA’nın bilinen bir güvenlik kusuru vardır. Ayrılmış bir bilgisayar korsanı, telefon şirketinize karşı bir saldırıyı sosyal olarak mühendislik yapmaya çalışabilir . Google Authenticator uygulaması , telefonunuzda kodları üretmek için algoritmayı kullanan SMS tabanlı bir saldırı olasılığını ortadan kaldırır .

Google Authenticator Nasıl Kullanılır ? 

Bütün android, iPhone, iPod Touch veya iPad ve Blackberry cihazlarda çalışmaktadır. Kullanabilmeniz için bir adet Google hesabı ve belirttiğimiz cihazlardan birine ihtiyacınız olacak. Ardından Google Play üzerinden Google Authenticator uygulamasını indiriyorsunuz. Authenticator’ı ilk kez kullancaksanız Kurulumu başlat’a tıkladıktan sonra uygulamanın menüsünden Hesap oluştur‘u seçin. Hesap oluştura tıkladıktan sonra Barkod tara‘yı seçin. Eğer uygulama cihazınızda bir barkod tarayıcı uygulama bulamazsa indirmenizi isteyecektir. Uygulama yüklendikten sonra, Google Authenticator‘ı yeniden açın ve ardından indirdiğiniz program yardımı ile QR kodunu taratın. Tarama işlemi sonunda telefonunuzdaki kodu onaylayarak hizmeti aktif edebilirsiniz.

Uygulamayı BURADAN indirebilirsiniz.