Chrome
İnternet 362 views 0

En Hızlı Tarayıcı Hangisi? Firefox Quantum mu Yoksa Chrome mu?

Mozilla, yeni web tarayıcısı Firefox Quantum için en hızlı web tarayıcı diyecek kadar iddialı. Bu kadar iddialı olunca da ‘en iyi’ ile karşılaştırılmak doğal bir sonuç oluyor. Google,  Chrome ’u 2008 yılında piyasaya sunduğundan bu yana web tarayıcısının özelliklerini ve gücünü her geçen gün arttırmaya devam etti. Öyle ki; neredeyse tüm Firefox kullanıcıları Chrome’u varsayılan tarayıcı olarak kullanmaya başlamıştı.

Firefox Quantum, Chrome ‘dan İki Kat Hızlı İddiası!

Mozilla, Chrome’un yıllardır süren liderliğini sarsabilecek yeni bir tarayıcıyı geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü: Firefox Quantum. Mozilla, yeni web tarayıcısının Chrome’dan iki kat daha hızlı olduğunu söyleyecek kadar iddialı.

Fakat bir ürünün kalitesi hiç bir zaman söylentiler ile ortaya çıkmaz. Firefox Quantum’un Chrome’a karşı nasıl bir performans sergileyeceğini görmek için küçük bir performans testine sokmakta hiçbir sakınca yok.

Ares-6 Testi

Ares-6, bir tarayıcının Javascript işlemlerini ne kadar hızlı gerçekleştirdiğini ölçer. Tarayıcı ne kadar hızlıysa skor o kadar düşük olacaktır.

JetStream

JetStream, tarayıcının gelişmiş uygulamaları çalıştırma becerisini test eder. 3 boyutlu küp dönüştürme, tam sayı matematik, kütüphane ayrıştırma gibi bazı görevlerin ne kadar iyi yapılabildiğini ölçer. Bu testte daha iyi olan tarayıcı daha yüksek puan alır.

Speedometer

Speedometer, tarayıcının yapılacaklar listesine öğeler eklemek gibi web uygulamalarındaki kullanıcı etkileşimlerini ne kadar hızlı gerçekleştirdiğini ölçer. Bu testte de daha iyi tarayıcılar daha yüksek puanlar alır.

 

Speedometer testini de net bir şekilde Chrome kazanıyor.

Firefox Quantum’u indirerek hızını kendiniz test etmek için buraya tıklayabilirsiniz.