Donanım 113 views 0

Dünya Yine Fidye Yazılım Kurbanı Oldu!

Dünya Yine Fidye Yazılım Kurbanı Oldu!

Mayıs ayında gerçekleşen tarihin en büyük fidye yazılı saldırısı WannaCry’ın ardından dünya yeni bir saldırı ile karşı karşıya. Öncelikle fidye saldırılarının ne olduğunu öğrenmeli ve önlemek amacıyla tedbirlerimizi almalıyız. Genel olarak bakıldığında bir çok kişi bu saldırıların ne olduğunu bilmediği için mağdur olabiliyor. Fidye yazılımı; farklı kişiler tarafından bilgisayarlara yapılan saldırıların ardından 300 dolar gibi bir paranın ödenene kadar bilgisayarları kullanışsız hale getiren, zorla çökerten saldırı türlerinin genel adıdır.

GOLDENEYE (ALTINGÖZ) ÜZERİMİZDE!

Bu yeni saldırı 27 Haziran 2017 tarihinde Rusya, Ukrayna ve Romanya’ da başladı. Henüz nasıl yayılacağı tam olarak bilinemese de solucan bileşenleri vasıtasıyla yayılacağı söyleniyor. GoldenEye adındaki bu virüs tıpkı Petya gibi sabit disk sürücüsünü şifreliyor ve bilgisayara erişimi engelliyor. Ancak Petya’nın aksine kullanıcıların bilgisayardan şifre çözme anahtarını almalarına engel oluyor.

PEKİ NASIL KORUNABİLİRİZ?

-Ortaya çıkan fidye yazılımları denetleyebilen güvenlik çözümleri kullanın. Saldırılara karşı korunmak zordur ancak imkansız değildir. Eğer güvenlik çözümlerinden birine hala sahip değilseniz, Parma Bilişim olarak bunu sizler için temin ediyor ve gerekli güvenliği sağlıyoruz.

-İşletim sistemleriniz için güvenlik güncellemelerini ihmal etmeyin.

-Düzenli olarak önemli dosyalarınızı kullandığınıız bilgisayarınızla bağlantısı olmayan bir depolama cihazına yedekleyin.

-Son olarak en önemlisi bu tür tehlikelere karşı çevrenizdekileri bilinçlendirin ve uyarın.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76