Fidye virüsleri
Donanım 100 views 0

Fidye Virüsleri Gittikçe Tehlikeli Oluyor!

Fidye Virüsleri Gittikçe Tehlikeli Oluyor!

Konuyu tam olarak ele almadan önce fidye virüsleri hakkında genel bir bilgi vermek istiyorum.Fidye yazılımı:

Antivirüs firmaları tarafından zararlı yazılımlar olarak tanımlanan fidye yazılımları, kurban bilgisayar üzerindeki verileri şifreleyerek kullanıcı verilerinin kullanılmaz hale gelmesine sebep olan, hackerlar tarafından yazılmış algoritmalardır. Dosyanın orijinal hali bu şifreleme işleminden sonra bilgisayardan silinmektedir. Hackerlar dosyalar silindikten sonra şifrelerinin kırılabilmesi için para talep etmektedir.

Fidye yazılımı sisteme nasıl sızar?

Zararlı bir yazılımın sisteme sızması için iki yol bulunmaktadır : Sosyal mühendislik ve bilinen yazılım açıkları.

Genellikle fidye yazılımlar bir e-postaya eklenmektedir. Bu e-postalar kullanıcıyı korkutmak veya yanlış yönlendirmek için devlet kuruluşları veya güvenlik teşkilatlarından gönderiliyormuş gibi tasarlanırlar.

Fidye virüsleri yapan hackerlar, gittikçe tehlikeli oluyor. Her geçen gün durmaksızın değişimler,gelişimler geçirmeye devam ediyor. Üstelik bu kez hedef bilgisayarlar değil, android cihazlar olmuş durumda.

Bu defa diğer fidye virüslerinin aksine çalışma mantığı daha farklı. Bu virüs sizi internet geçmişinizi,fotoğraflarınızı,kişilerinizi,SMS ve konum bilgilerini internetten yaymak ve kişilerinizle paylaşmak için tehdit ediyor.

 Fidye Virüsleri ‘ne Bir Yenisi Daha Eklendi!

Üstelik virüslerin bulunduğu uygulamalar neredeyse hepimizin bildiği Booster&Cleaner Pro ve Wallpapers Blur HD. McAfree tarafından tespit edilen bu virüsler, LeackerLocker olarak adlandırılıyor.

Verilerinizi uzak bir sunucuya depolayıp, kullanıcıya 50 Euro gibi miktarı yaklaşık 72 saat içinde ödemesi için tehdit ediyorlar. Ödeme yapılmaması durumunda bütün bilgileri internette yayınlayıp ifşa edileceğini söylüyorlar.

Gün geçtikçe daha da tehlikeli olan fidye virüslerine artık bir yenisi daha eklendi. Bu yeni virüs için iki kat daha dikkatli olmalı ve bu iki uygulamadan da uzak durmanızı öneriyoruz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….
Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76