İnternet 40 views 0

FaceApp Uygulamasıyla Dolandırıcılık Yöntemi !

FaceApp Uygulaması Nedir!

Son zamanlarda trend haline gelen birçok insan tarafından kullanılan yüz değiştirme uygulamasında sahte bir “pro” sürümü keşfedildi.Bu durumda dolandırıcıları harekete geçirdi.Çeşitli yüz değiştirme filtresi sunan Faceapp hem android hem de ios için son derece uygun tasarlanmıştır.

Uygulamanın kendisi ücretsiz olsada PRO olarak bazı özellikleri de mevcuttur.

Faceapp gizlilik sorunları ile ilgili durumlar son zamanlarda medyanında ilgisini çekmiş durumda, bundan prim yapmak isteyen dolandırıcılar son olarak uygulamanın sahte bir sürümünü yayınlayıp, ilgi toplama algısı yaratılıyor.

Dolandırıcılar sahte bilgi vermek için oldukça profosyonel bir çalışma yapmışlar .

Dolandırıcıların FaceApp’in var olmayan “Pro” sürümünden para kazanmaya çalışmasının iki yolunu fark ettik.

Gerçekte, dolandırıcılar diğer ücretli uygulamaları ve abonelikleri, reklamları, anketleri vb. yüklemek için sayısız teklifleri tıklamaları için çeşitli hilelerle kandırmaya çalışırlar.

Ayrıca bildirimlerin görüntülenmesine izin vermek için çeşitli web sitelerinden istekler alırlar. Etkinleştirildiğinde, bu bildirimler daha fazla sahte tekliflere yol açar.

Böylelikle dafa fazla kişiye erişmiş olurlar. Bu proğramın en çok kullanılan efekti ise yaşlandırma tekniği, çoğu efektler ise ücretli satılıyor.

Faceapp Kullanıcı Verilerine Nasıl Ulaşıyor ?

Faceapp uygulamasını indirdiğinizde ,telefondaki dosyalara erişebilmek için birkaç izin talebinde bulunuyor. Yani kullanıcı uygulamayı yüklediğinde otomotik olarak bu talepleri onaylamış oluyor.

2017 yılında yayınlanmasına rağmen 2 yıl sonra ülkemizde birden bire bir artış göstermesi şaşırtmış durumda.

Marque Lawyers’ın yönetici ortağı olan Michael Bradley’ın açıklamalarına yer verelim:

”Yüzlerini isimleriyle veya diğer verilerle birlikte uygulamalarla paylaşan kullanıcıları, gelecekte kullanılmak üzere tasarlanmış yüz tanıma sistemleri için oldukça savunmasız hale gelebilir. FaceApp’ın gizlilik politikasına baktığımızda, uygulamayı kullanan kullanıcılar verilerin FaceApp uygulamasına gönderilmesini kabul etmiş sayılıyor. Uygulama ise bu verileri diğer şirketlerle paylaşabileceğini gizlilik politikasında açıkça belirtiyor.

FaceApp eğer ileride başka bir şirkete satılırsa, kullanıcı bilgilerinin bulunduğu veritabanı da o şirkete satılmış olacak. FaceApp gibi uygulamaları kullanırken, yüz verilerimizin kolaylıkla siber korsanların eline geçebileceğini de unutmamak gerekir.”

Yani bir uygulama ne kadar popülerse ,topladığı veri miktarı bir o kadar fazla oluyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin…