F-35 Savaş Programı
Güvenlik 107 views 0

F-35 Savaş Programı Hassas Verileri Hacklendi !

Kasım 2016’da gerçekleştiği doğrulanan siber saldırıda. Çinli korsanların Avustralyalı bir F-35 Savaş Programı şirketi hedef aldığı belirtiliyor.

F-35 savaş jeti geliştirme programında yer alan fakat ismi verilmeyen Avusturyalı bir firmanın 2016 yılının kasım ayında hacklendiği ortaya çıktı. ABD’li ve Avustralyalı yetkililerin de doğruladığı gelişmenin arkasında. Çinli bilgisayar korsanlarının olduğu tahmin ediliyor.

Siber saldırıda F-35 uçakları ve diğer harp malzemelerine ait ciddi miktarda verinin çalındığı belirtiliyor, F-35 programı sözcüleri hacker saldırısında gizli dosyaların ele geçirilemediğini söyledi. Ancak Avustralyalılar detaylı tasarım verileri başta geliyor. Ticari olarak da hassas olduğu belirtilen pek çok verinin güvenliğinin ihlâl edildiğini vurguladı.

Bilgilerin çalındığı şirketin IT bölümünün tek kişiden oluştuğu ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olması nedeniyle korsanların sisteme sızmakta birkaç engel dışında zorlanmadığı basında yer bulan iddialar arasında. ZDNet, siber saldırganların üç aydır Avustralyalı şirketin ağ yönetimine erişimi olduğunu belirtti.

F-35 Savaş Programı Hassas Verilerin Çalındığı Ortaya Çıktı.

Avustralya hükümet tutanaklarına da yansıyan siber saldırıda, ifşa edilmiş verilerin Uluslararası Silah Kaçakçılığı Yönetmeliği kapsamında gizliliğe sahip olduğu ve ABD’den askeri teknoloji ithalatını düzenlediği görülüyor.

Faili resmi olarak açıklanmasa da korsanların Chine Chopper isimli bir hack aracı üzerinden saldırıyı gerçekleştirdiği ve bunun geçmişte Çinliler tarafından kullanıldığı biliniyor.

Rusya’da geçici sığınma izniyle yaşayan ABD’li bilgisayar uzmanı. ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden‘ın 2015 yılında sızdırdığı belgelerde F-35 jetlerine ait çok gizli verilerin zaten ifşa olduğu belirtiliyordu.

Hatta bu Çin’in iki askeri uçağı Chengdu J-20 ve Shenyang J-31 modellerinin bu veriler sayesinde üretildiği bile iddia edilmişti. Söz konusu iki jeti üreten Chengdu Aircraft ve Shenyang Aircraft, devlet kontrolündeki Çin Havacılık Endüstrisi Birliği’nin bağlı iştirakleri arasında.

Siber saldırılardan korunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz..