Elon Musk
İnternet 156 views 0

Elon Musk ,Dünyanın En Büyük Bataryasının İnşaatının Bittiğini Duyurdu!

Elon Musk’a ait olan şirket Tesla, şu sıralar ülkemizde bir çok yeni teknolojisini tanıtmış ve fazlasıyla beğeni toplamıştı. Tesla bir diğer yandan elektrik enerjisi yüzünden sorun yaşayan bölgelere Tesla bataryalarını inşa ediyordu. Bugün bir kere daha ilke imza atan firma, dünyanın en büyük bataryasını Avustralya’ya inşa etti. Batarya, koca bir şehrin elektrik enerjisini karşılayacak.

Elon Musk Sözünü Tuttu

Geçtiğimiz aylarda Avustralya’daki bir teknoloji ve yenilenebilir enerji konferansına katılan Elon Musk ,konferanstaki konuşmasının ardından Avustralya’nın enerji sorunuyla baş eden bir bölgesine dünyanın en büyük bataryasını inşa edeceklerini dile getirmişti. Hatta etkinlikten hemen sonra ilgili bölgeye gidip inşaat çalışmalarını bizzat başlatmış ve 100 gün süre isteyerek Avustralya’dan ayrılmıştı. Musk sözünü tuttu ve dünyanın en büyük bataryası artık yenilenebilir enerjiyi, depolanabilir enerjiye çevirecek.

Toplamda 100 megawatt’lık dev bir enerji üssü olan batarya, test edilmeye başlandı. Düzenleme testleri, sistemin daha verimli çalışması için bazı optimizasyon ayarlarını da içerecek. 1 Aralık itibariyle faaliyete geçecek batarya, geçtiğimiz yıllarda aylarca elektriksiz kalan bir bölgedeki 30.000 eve elektrik sağlayacak.

Tesla, Yenilenebilir Enerji İçin 114 Milyon Dolar Bütçe Ayırmış Durumda.

Avustralya enerjisinin büyük çoğunluğunu yenilenebilir kaynaklardan elde etse de Eylül 2016’da ülkeyi ele geçiren elektrik kesintileri, Güney Avustralya’nın büyük çoğunluğunu karanlıkta bırakmıştı. An itibariyle hükümet, yenilenebilir enerji projelerini ülkeye kabul etmek için 114 milyon dolar bütçe ayırmış durumda.

Dünyanın çoğu ülkesi yenilenebilir ve depolanıp yeniden kullanılabilir enerji sistemlerine geçişi konuşuyor. Tesla ve ortaklarının Avustralya hükümetiyle kurdukları sistemler, bu konuşmalara rehberlik sağlayacak nitelikte.