İnternet 27 views 0

E-posta Güvenliğini Sağlama Yöntemleri !!!

E-Posta Güvenliği Parolayla Sınırlı Kalmıyor !

E-Postanızı mümkün oldudukça güvenli olup olmadığının öğrenmenin birden fazla yolu var. E-posta çoğu kişinin günlük yaşamının önemli bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Yalnız çoğu kişi  hesabını korumak için nasıl yöntemlere başvurabilceği hakkında çözüm aramaktadır.

E-posta güvenliği sadece kimlik doğrulamasıyla sınırlı kalmamakla birlikte, mesaj içeriği korunabilir ve gönderen kimliği doğrulanabilir.Hesabınızın yöneticisi sizseniz, doğal olarak başkası tarafından yönetilen bir hesaba göre daha farklı bir seçenek alt kümesine sahip olursunuz.

Tehdit örneğine bağlı olarak, hangi seçeneklerin gerekli olduğu biraz farklılık gösterebilir, ancak çoğumuz için daha fazla güvenlik yöntemi eklememiz faydalı olacaktır.

e posta güvenliği ile ilgili görsel sonucu

Bireysel E-Posta Güvenliği Nasıl Sağlanır?

  • E-posta parolanızı periyodik olarak, 60-90 gün arası mutlaka parola değiştirilmelidir . En az 8 karakter  büyük küçük harf, özel karakter ve sayı içermelidir.
  • Tüm e-posta ve sosyal medya hesaplarınızda farklı şifreler kullanın.
  • Tarayıcıların şifre kaydetme özelliklerini kullanmayın. Şifremi hatırla uyarısına bu sitede asla seçeneğini tıklayın.

Mesaj İçeriğinin Güvenliğini Nasıl Sağlıyabilirim ?

e posta ile ilgili görsel sonucu

Bir mesajı göndermenin gizlice izlenmenin farkında olan çok az kişi vardır.İletinin uçtan uca korunması da mümkündür, yani mesaj ağa düşmeden önce kaynakta şifrelenir ve alıcı tarafından şifresi çözülür. Bu, iletinin aktarım sırasında veya içeriğinin şifresi çözülene kadar okunamamasını sağlayacağı için, bir mesajın (bir dinleme aracıyla bile olsa) okunabileceği süreyi kısaltır.

Dinleme aracı, engellenen bir ileti içindeki verilere erişmek için e-postanın yanı sıra şifre çözme anahtarına da ihtiyaç duyar.Çoğu kişi posta hesaplarının kimlik doğrulamasının farkındadır. Çoğumuzun kullandığı e-posta güvenliği yöntemidir, çalınan  hesap bilgilerinden kaynaklanacak zararları azaltmaya yardımcı olur.

Fakat çok aşamalı kimlik doğrulaması  hesaplarımıza erişim için çok daha etkili bir yöntemdir. Söylediğiniz  kişi olduğunuzu doğrulamak için sadece bir “aşama” olan, kullanıcı adı ve parola sağlamasını kullanmaktansa, çok aşamalı kimlik doğrulama ile hesap bilgilerinizi kolay bir yöntemle kontrol edebilirsiniz.

Ä°lgili resim

Bir Mesajın Gerçekten Doğru Adresten Geldiğini Nasıl Anlayabiliriz?

  1. Mail hesabımıza gelen mesajlarımızı açtığımızda, sağ tarafta bulunan üç nokta menüsüne tıklayalım.
  2. Orjinali göster menüsünü seçelim.
  3. Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin…