Virüs
Güvenlik 87 views 0

Dikkat!Bu Virüs Görsellerde Saklanıyor!

ESET Araştırmacıları, PC‘lere yüklenen görsellerde Virüs ve virüsler keşfetti.

Araştırmacılar, çeşitli saldırı haber sitelerinde bulunan reklamlar üzerinden bilgisayara bulaşan yeni bir virüs saldırısı tespit etti. “Stegano Exploit Kit” adındaki bu zararlı yazılım da saldırganlar, kötü amaçlı yazılımlarını sitelerin reklamlarında kullanılan resimlerin piksellerine saklıyorlar.

Zehirli Piksel” bulunan reklamlar, kullanıcıların bilgisayarlarına uzaktan zararlı yazılımlar yükleyebilmek amacıyla kullanıyor. Üstelik kurbanın, virüsün saklandığı reklam içeriğine tıklamasına bile gerek duymadan bilgisayara bulaşıyor. Bu tür banner içeren bir web sitesini ziyaret etmeniz yeterli oluyor. Eğer İnternet Explorer kullanıcısı iseniz ve bilgisayarda güncel olmayan bir Flash Player sürümü çalışıyorsa, bilgisayar bu açık sayesinde otomatik olarak ele geçiriliyor.

ESET Güvenlik Araştırmacılarından Robert Liposky‘in yaptığı araştırma da elde ettiği verilere göre” Bundan sonra, saldırganlar, istedikleri kötü amaçlı yazılımları indirip çalıştırma imkanına kavuşuyor. Analiz ettiğimiz zararlıların bir kısmı bankacılık truva atları, arka kapılar ve casus yazılımları içeriyor ancak kurbanlar kötü amaçlı bir fidye saldırısı ile de karşılaşabilirler.” açıklamasını yaptı.

Stegano” ismi, saldırganların zararlı kodların bir bölümünü reklamların piksellerine gizlemek için kullandığı teknik olan Steganografiyi ifade etmektedir. İlk olarak her pikselde şeffaflığı kontrol eden parametreler vardır ve buralara gizlerler. Bu resmin ise renk tonunda ufak tefek değişikliler yaparak değişiklikleri çıplak gözle görülemez hale getirir ve kullanıcı bunu farketmez.

Peki Bu Virüs ‘lerden Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Sistem yamalarının düzenli olarak yapılması, uygulamaların güncel tutulması ve güvenilir bir internet güvenlik çözümü, bu tür saldırıların engellenmesine yardımcı olan en güçlü önlemlerdir.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….