Donanım 101 views 0

Dikkat!Fotoğraflarınızdan Adres Tespiti Yapılıyor!

Dikkat!Fotoğraflarınızdan Adres Tespiti Yapılıyor

Dikkat !İnsanlık olarak sosyal medyayı en çok kullanan, fotoğraf ve paylaşımlarda aktif olan bir toplum haline geldik. Artık hemen hemen hepimizin bir sosyal medya hesabı var. Hatta yapılan araştırmalarda bir kullanıcıya üç hesap düşmektedir.

Rahatça kendilerini ifade etme fırsatı bulan insanlar, gizlilik konusunda şüphe etmeyince fotoğraf kişisel bilgi gibi özel şeylerini sosyal medya hesaplarına yüklüyor. Bu paylaşımları yaparken hiç biri endişe duymuyor. Ancak bilmediğiniz bir şey var. İnternete yüklemiş olduğunuz fotoğraflardan adresinize ulaşılabildiğini biliyor musunuz ?

İlerleyen teknoloji karşısında bu sorunun cevabını bilmemek mümkün değil. Tabikide EVET. Özellikle herkese açık olarak paylaştığınız fotoğrafları, kötü niyetli kişilerin eline ulaştığında pekte iyi şeyler olmayabiliyor.

Akıllı telefonlarla veya dijital fotoğraf makineleri ile çektiğiniz fotoğrafların coğrafi konumları,nerede çekildiği çok rahatlıkla bulunabiliyor. Sosyal medyadan resminizi indiren kullanıcı çeşitli programlar ile adres tespiti yapabiliyor. Peki asıl soru şu: Fotoğraflar üzerinden adres bilgisine nasıl ulaşılır?

GPS olarak bilinen hatta hepimizin duyduğu küresel konumlandırma sisteminden öğrenim sağlıyorlar.

 GPS NEDİR?

GPS düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağı olarak biliniyor. Uydular arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki herhangi bir konumu tespit etmek mümkündür. Uydular radyo sinyalleri yayarlar. Yeryüzündeki GPS alıcısı bu sinyalleri alır ve konum belirlemesi gerçekleşir. Kuruluş hedefi başka olsa da 1980 yılında sivil kullanıma açık hale getirilmiştir.

GPS NASIL ÇALIŞIR?

Fotoğraf makinesi veya cep telefonu ile çektiğimiz fotoğraflarda GPS modülü aktif ise aşağıdaki bilgiler EXIF dosyası halinde resimlerinizde bulunuyor.

-Kullanılan cihazın marka ve modeli

-Fotoğrafın çekildiği saat ve tarih

-Fotoğrafın çekildiği yer. GPS kordinatları otomatik olarak eklenmiş olur.

  EXIF NEDİR?

Exif çektiğiniz fotoğraflara bulunduğunuz konum ve tarih bilgilerine ulaşılmasını sağlayan Exchangeable Image File olarak bilinen değiştirilebilir görsel dosya biçimidir.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76