CIA
Donanım 97 views 0

CIA ,Mac Bilgisayarlara Sızıyor!

Wikileaks‘ın son yayınladığı belgelerde, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı, Mac bilgisayarlara sızdığını belirtmişti. Wired‘in haberlerine göre, CIA ‘ın bu sızma işlemini gerçekleştirmesi için bilgisayarlara fiziksel olarak erişim olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vault 7 adlı belgelere göre, CIA ‘ın bu çok gizli yöntemi, antivirüs programlarının gözardı ettiği bir yerden Mac bilgisayarlara sızıyor. EFI adını verdikleri bu programın çalışma mantığı ise şöyle, bilgisayarın işletim sistemini başlatıp, sabit diskin haricinde çalışıyor.

Güvenlik Araştırmaları Laboratuarı kurucusu Karsten Nohl’un yaptığı açıklama ise şöyle” EFI, tüm önyükleme sırasını düzenler. Bundan önce bir şey değiştirirseniz, her şeyi kontrol edersiniz. Bilgisayarınızın bir parçası haline gelir. Bilgisayarınızda olduğunu bilemezseniz ve silmesi de zordur” dedi.

APPLE, CIA ‘e Karşı Önlemini Almış Durumda.

Sızma işlemi tam olarak şöyle gerçekleşiyor, önce ajanlar bilgisayara fiziksel erişimin ardından bir program aracılığyla Mac bilgisayarda bulunan Thunderbolt girişinin ethernet girişi haline dönüştürülüyor. Bunun ardından bilgisayar, işletim sistemini yüklediğini düşünerek bu ağdan yüklemeyi gerçekleştiriyor. CIA ’ın “DerStarke” diye nitelendirdiği bu program, kötü niyetli yazılım olan “Tritron”u çalıştırıyor ve bu program, her türlü bilginizi belirlenen merkeze gönderiyor. İşletim sistemini tamamen silip yeniden yüklemek isteseniz bile, Tritron bir anlığına silinip sonra tekrar yükleniyor.

Wired CIA’ın geliştirdiği bu tekniğini eski Mac bilgisayarlarında çalıştığını ve Apple’ın ürettiği yeni bilgisayarlarda bu konu için bir önlem alındığının dikkatini çekti. 2013 yılında Apple‘ın bu konuda bilgi sahibi olduğu ve bilgisayarları ona göre ürettiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malware Bytes adlı şirketten Mac güvenlik araştırmacısı Thomas Reed, “ CIA ’ın modern sistemler için araçlarını güncellemediğini düşünmek aptallık olur” uyarısında bulundu.

Belgelere göre,  CIA benzer bir tekniği iPhone telefonlar için 2008 yılında denemiş. Wired’a konuya ilişkin açıklama yapan Apple, iPhone’lardaki açığın 2009 yılında kapatıldığını, Mac bilgisayarlarda da 2013 yılında kapatıldığını belirtti.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….