Bilişim suçları
Güvenlik 230 views 0

Bilişim Suçları ‘nda Sosyal Medya İlk Sırada!

Bilişim Suçlarında Sosyal Medya İlk Sırada!

Şimdi size Türkiye’de gittikçe artan bilişim suçları hakkında gerçekleşen bir röportajı aktaracağız. Röportaj AA Haber Muhabiri Sevil Çelik ve Bilişim Suçları na Karşı Mücadele Derneği Kurucu Başkanı Gökhan Şanlı arasında gerçekleşti.

Gökhan Şanlı’nın ilk cümleleri, Türkiye’de bilişim alanında gerçekleşen suçlarda sosyal medyanın ilk sırada olduğunu belirtmesiydi. Şanlı yaptığı açıklama da, “Daha önce bilişim suçları bilgisayar ile sınırlıyken artık bu tanımın yeterli olmadığını söyledi. Günümüzde güvenlik kamerası bile erişimin engellenebildiği söyledi ve ekledi, bilişim sistemleri kullanarak ülkenin belirlediği yasalar ve hukuka aykırı eylem yapmaya bilişim suçları diyoruz” dedi.

Şanlı, sosyal medya hesabından veya ülkenin enerji altyapısını yöneten Scada sistemlerine yönelik yapılan hukuka aykırı saldırıların büyüklüğü ve zararı farklı olmasına rağmen ikisinin de bilişim suçları olarak görüldüğünü belirtti.

Şanlı sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye‘de bilişim suçları adına işlenen suçların başında sosyal medya geliyor. Peki nasıl suçlar bilişim suçu olarak görülüyor? Bunlar, sosyal medyada nefret söylemi, sahte profil üzerinden kişilerin ifşa edilmesi, sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesi. Şirketlerin sunucularına girilerek kurumsal verilerin şifrelenmesi, şifrelenen bu verilerin yüksek bedellerle şirket sahiplerine satılması, rakip şirketlerin internet sitelerine servisi engellemeye yönelik ataklar, kurum içi veri hırsızlığı, başkası adına online fatura ödeme ve bunu tahsil etme ile ön ödeme dolandırıcılığı, sanal ortamda para aklama, kimlik hırsızlığı da diğer bilişim suçlarından.”

  Bilişim Suçları ‘na Karşı Çocuklar Bilinçlendirilmeli!

Şanlı, bilişim suçlarının çoğunluğunun genç yaştaki çocuklar tarafından işlendiğini vurgulayarak, erken yaşta bilişim suçları hakkında siber güvenlik bilinci kazanılmasının önemli olduğunu ekledi. İnternetin etik kullanımı ve hakları çocuklara erken yaşta öğretilmeli. Bilinçli kullanıcı ve ebeveyn sayısı artmalıdır, dedi.

Çocukları bilinçlendirmek için bilişim teknolojisi ve yazılım dersinin seçmeli değil zorunlu olmasını ve müfredata eklenmesi gerektiğini savundu. Mevcut durumda bildiğiniz gibi çocukların çoğu eğitimden önce bilgisayar ve internet ile tanışıyor. Bilişim suçlarıyla karşı karşıya gelmemek için ilk olarak güvenlik bilincine sahip olunmalıdır. Çünkü bilişim suçlarının %80’i kullanıcı hatası sonucu işlenir. Yalnızca %20’sini sistem zafiyetleri teşkil eder.

Şanlı son olarak, zorunlu olmadıkça hiçbir kablosuz ağa bağlanılmaması, URL  kısaltma linkine tıklanması gerektiğini dile getirdi.