network
Network 326 views 0

Bilgisayar neden yavaşlar?

Tüm bilgisayar kullanıcılarını buluşturan bir soru: “Bilgisayarım neden yavaş?” Bakın bilgisayarların yavaş çalışmasının sebebi ne?

Bilgisayar ların yavaşlayarak bizi çileden çıkardığı zamanlar, aslında geride kaldı. Ancak yavaşlık henüz tamamen ortadan kalkmış değil, muhtemelen bizi bırakmaya niyeti de yok. Çünkü yavaşlığın nedeni aslında biziz.

Bu yazımızda bilgisayarınızın neden yavaşladığını bulmanıza ve sorunu çözmenize yardımcı olacağımızı umuyoruz.

1. Fazla Program Yüklemek

Birçok kullanıcı, yeni satın aldığı bilgisayar a mümkün olduğunca çok program yüklüyor. Program yüklemekte elbette bir sorun yok ancak arka planda çalışan yazılımlar PC’nizin değerli kaynaklarını tüketebilir. Yazılım geliştiricileri, programlarına arka planda çalışan özellikler eklemeyi severler. Bu sayede programa görev çubuğunun sağ tarafından ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu, her zaman gerekli bir işlev değil. Arka planda çalışan her uygulama bir miktar RAM kullanacaktır ve Windows‘un yüklenme süresini uzatacaktır.

Program yüklerken size sistem çubuğundan erişimle ilgili bir soru sorulduğunda, işleve gerçekten ihtiyacınız yoksa hayır cevabını verin.

Başlangıçtaki programları Windows + R’ye basıp msconfig yazarak açılan pencerede Başlangıç sekmesinde yönetebilirsiniz.

bilgisayar 2

2. Yeniden Başlatmamak

Bazı kullanıcılar bilgisayar ı hiç kapatmadan kullanabiliyor. Bunu çoğu zaman bilgisayara tekrar oturduklarında onu hemen kullanmak için yapıyorlar. Ancak bilgisayarı çok nadir baştan başlatmak, yavaşlama sorunlarına yol açacaktır.

Bilgisayar Yeniden başlatarak RAM‘i boşaltmış, bellek sızıntılarını atlatmış ve Windows’un güncellemeleri yüklemesine izin vermiş olacaksınız.

Bilgisayarınızı her gün yatmadan önce kapatmanızı öneriyoruz. Böylece PC’niz sadece hızlı çalışmakla kalmayacak, elektrikten de tasarruf edeceksiniz.

3. Zararlı Verileri İndirmek

Bilgisayarınıza giren zararlı veriler, onun yavaşlamasının bir numaralı sorumlusu olabilir. Bu tür yazılımlar bazen ücretsiz programlarla gelebildiği için yükleme sırasında adımları dikkatsizce ve hızla geçmeniz, yavaşlamalara kapı açmanız demek.

Program geliştiricileri, kullanıcıların yükleme sırasında her şeye “evet” cevabını verdiğini biliyorlar. Ücretsiz yazılımlar, bunu bildiği için kurulum ekranına ek yazılımlar sıkıştırıp, bunları size farkında olmadan kabul ettirebiliyor.

İnternetten ücretsiz yazılım yüklemeden önce, başka kullanıcıların bu yazılımda herhangi bir zararlı bulup bulmadığını araştırın. Sadece güvenilir sitelerden program yükleyin ve kurulum sırasında her pencereye dikkat edin.

bilgisayar 1.jpg

bilgisayar 1

4. Bilgisayarın Bakımını Yapmamak

Sabit diskinizin belirli bir ömrü vardır ve mekanik sabit diskler, zamanla “bozuk sektörler” oluşturmaya başlayabilirler. Disklerinizi bozuk sektörlere karşı taramak için Windows’un chkdsk aracını kullanabilirsiniz. Komut satırını yönetici haklarıyla açın ve şu komutu çalıştırın: chkdsk c:

Diskinizde bozuk sektör varsa tarama işleminden sonra göreceksiniz.

Bunun yanında sorunlu bazı programlar, sistem dosyalarının bozulmasına yol açabilir. Bunu çözmek için bilgisayar  yönetici haklarına sahip bir komut satırı açın ve şu komutu çalıştırın: sfc /scannow

Sistem dosyalarınızda sorun çıkma ihtimali düşük olsa da bu kontrolü zaman zaman yapmanızda zarar yok.

5. Bilgisayarı İnternetle Karıştırmak

İnternet bağlantısındaki yavaşlığı bilgisayar hızıyla karıştıran birçok kullanıcı var. Ancak sorun bilgisayarınızda değil router’ınızda, VPN’de veya servis sağlayıcınızda olabilir.