Bilgisayar Fanının
Donanım 116 views 0

Bilgisayar Fanının Gürültüsünü Azaltacak 5 Yöntem

Bilgisayar Fanının ısınmasına neden olan faktörler “ortam sıcaklığı,çözünürlüklü oyunlar ve webGL” bunlardır. Aşırı derecede ısınan bilgisayarlar, her kullanıcı için bir sorundur. Rahatsız eden diğer bir sorun ise, fanlardır. Peki fan sesini azaltmak için neler yapabiliriz?

Kullanıcılar tabletlerin cazibesine kapılmış olsa da uygun fiyatlı olan dizüstü bilgisayarlardan vazgeçebilmiş değiller. Yüksek kapasiteli piller ve ortam sıcaklığı gibi faktörler, ısı birikimine neden olur. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

 1-SMC ve NVRAM’ı sıfırlayın.

Bu çözümümüz Mac kullanıcıları için. Bilgisayarlar da gürültü fanları ve yüksek ısının klasik belirtisi, sistem yönetim denetleyicisi (SMC) sıfırlamaktır. Yüksek sesli bilgisayar fanıyla başı belada olan bir kullanıcıysanız eğer, NVRAM’ı sıfırlamanız gerekmektedir.

 2-RAM kullanımını azaltın.

Programların çokluğu ve altyapıda çalışan uygulamalar, RAM’ı fazlasıyla meşgul eder. Bununla doğru orantılı olarak bilgisayarınız da ısınır.  Mac kullanıcıları, Activity Monitör kullanarak istemedikleri işlemler izole ederler ve kapatabilirler. Windows kullanıcıları ise meşhur CTRL+ALT+DELETE tuşlarını kullanarak görev yöneticisinden, bilgisayarın gereksiz işlevlerini kapatabilirler.

 3-Soğutucu Satın Alın.

Bu en çok tercih edilen soğutma yöntemidir. Metal bir levha ile bilgisayarınızın altına yerleştirerek USB bağlantısı ile çalıştırabileceğimiz faydalı bir sistem olan soğutucular, gelişen teknoloji ile harici koruma bile geldi.

4-Bilgisayarınızı temizleyin.

Fanınız yüksek sesle çalışıyorsa bu bilgisayarınız yüksek ısı da olduğunu gösterir. Bu tarz fanlarda toz hatta yemek kırıntıları bile olabilir. Hava akışının da azalmasıyla ısı gittikçe yükselecektir. Bu durumlarda tek çare bilgisayarı temizlemektir. Aksi halde hiç bir yöntem size fayda sağlamayacaktır.

 5-Bilgisayar Fanının Hızınızı Kontrol Edin.

Yardımcı programlar aracığıyla fan hızınızı kontrol edebilirsiniz. Windows kullanıcıları için SpeedFan, Mac kullanıcıları içinse smsFanControl programlarını  tavsiye ediyoruz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….

Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76

SIRADAKİ YAZI: EN İYİ ve EN KALİTELİ POWERBANK MODELLERİ