Çekirdekler
Donanım 226 views 0

Bilgisayarlardaki Çekirdekler Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlardaki Çekirdekler Ne İşe Yarar?

Yeni bir bilgisayar alırken bir çoğumuzun dikkat ettiği ilk nokta,işlemcidir.  Fakat çekirdekler in birden çok söyleniş tarzı vardır. Bunlardan bazıları; dual-core, quad-core, hexa-core. Herhangi birini duyduğunuzda bilin ki çekirdek anlamına gelmektedir.

Bir çeşit işlemci tipi mevcuttur ve bu çipin tek,ikili,dörtlü,altılı veya sekizli, çekirdekleri bulunmaktadır. Ancak şöyle bir şey var ki bilgisayarınıza edilenebileceğiniz en iyi işlemci 18 çekirdekli olan işlemcidir. Yani 18-core işlemci anlamına geliyor. Her bir çekirdek işlemci de işlem işini yapan bölümdür. Bu nedenle her bir işlemcinin ünitesidir ve işlemcinin yükünü hafiflemeye yarar. Gelin hep beraber merak edilen bir kaç soruya birlikte cevap bulalım.

PEKİ ÇOK ÇEKİRDEK ÇOK HIZ DEMEK MİDİR?

Düz mantık olarak düşündüğümüzde aslında evet ama hiçte düşündüğümüz gibi olmayabilir. Çünkü daha fazla çekirdekler ancak bir programın yapacağı işleri çekirdekler arasında bölümlendirebilirse daha hızlı işlem yapabilir. Her bir çekirdeğin saat hızı önemli bir faktördür. Kısaca zamanı geldiğinde tek bir çekirdeklli işlemci dört çekirdekli bir işlemciden daha hızlı işlem yapabilir. Bu nedenle sorumuzun cevabı hayır, bir bilgisayar daha hızlı işlem yapabimek için çok çekirdeğe ihtiyaç duymaz.

ÇEKİRDEKLER SAYISI ARTTIKÇA BİLGİSAYAR DAHA MI ÇOK ISINIR?

İşlemcinin yaydığı ısıyı etkileyen hiçbir faktör yoktur. Ancak çekirdekler sayısı arttıkça ısı da artar.

ÇEKİRDEĞİ ÇOK OLAN BİLGİSAYAR DAHA MI PAHALI OLUR?

Üreten firma bilgisayarları fiyatlandırırken göz önünde tuttuğu şeylerin başında saat hızını,mimari sürümlerini ve diğer faktörleri göz önünde bulundurur. Çekirdek sayısı fazla olduğu için o bilgisayarın pahalı olması gerektiği söz konusu değildir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en iyi işlemci 18 çekirdekli(18-core) işlemcidir. Eğer bu işlemciye sahip bir bilgisayara ulaşmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….
Email: info@parmabilisim.com.tr
Telefon: 0216 661 15 76