Bad Rabbit Virüsü Nedir
Güvenlik 616 views 0

Bad Rabbit Virüsü Nedir? Nasıl Korunulur?

Son dönemde sıkça gündeme gelen Bad Rabbit Virüsü Nedir? Bugünkü makalemizde sizlerle bunu paylaşacağız. Daha önce Bad Rabbit virüsü hakkında açıklamalarda bulunduk ancak şimdi konunun daha derinine inerek nasıl korunabileceğinizi, fidye virüsünün nasıl bulaşacağı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Bad Rabbit Virüsü Nedir? Saldırıdan Türkiye Etkilendi Mi?

Günümüzde bilgisayar sistemleri ve internet çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bilgi teknolojilerinin gelişimi ile birlikte dijital güvenlik endişeleri de arttı. Özel bilgiler, askeri konular, bilimsel araştırmalar, finansal kayıtlar, siyasi ve diplomatik bilgiler, teknolojiyi kötü amaçlı kullanan hacker ve terörist gruplarının eline geçebiliyor. Bugün de Bad Rabbit adlı fidye virüsü ile karşı karşıyayız. İlk olarak Rusya ve İngiltere’yi hedef alan siber virüs saldırısı Ukranya, Almanya ve Türkiye’yi de hedef aldı.

Bad Rabbit (Kötü Tavşan) Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bad Rabbit virüsü 24 Ekim tarihinde Kaspersky Labs araştırmacı tarafından tespit edilmiştir. Bu virüsün ‘Adobe Flash Player‘ güncellemesi olarak gösterildiği, bu güncellemenin yapılması sonucu virüsün bilgisayara bulaştığı bilinmektedir. Virüs sonucunda bilgisayarınızda bulunan tüm dosyalar şifreleniyor. Dosyalarınızı geri alabilmeniz için sizden  0.05 Bitcoin yani yaklaşık 280 Dolar para talep ediliyor.  Bu ödemenin 48 saat içerisinde yapılması gerekmektedir. Aksi takdir de dosyaların kurtarılamayacağı bilgisi veriliyor. Ödeme yapıldığında dosyaların kullanıcıya geri verilip verilmediği konusunda net bir bilgi mevcut değildir.

Nasıl Korunabiliriz?

Bad Rabbit virüsünden korunmak için yapabileceğiniz tek ve en önemli şey internet sitelerinde görmüş olduğunuz Adobe Flash Player güncellenmesi indir gibi bir ibare görürseniz dikkate almayınız.