BackUp
Güvenlik 128 views 0

BackUp (Yedekleme) Gerekli Midir?

Öncelikle bu sorunun cevabı tabiki de evettir. Yedekleme ( BackUp ) her zaman hem şahıs hem de işletmeler adına oldukça önemlidir. Konu firmalar ise mutlaka yaptırılması gereken bir işlemdir. Verilerimiz bizler için oldukça önem arz eder bu nedenle onları bir anda kaybedebilme ihtimalini düşünerek düzenli olarak yedeklemeler yapmalıyız.

Önceki makalelerimizde belirttik ancak tekrar anlatalım. Yedekleme; bilgisayar sisteminizi işlevsel kılan temel birimlerin, üzerinde çalışan yazılımların ve depolanan verilerin, herhangi bir arıza, hata veya hasar durumlarında çalışmaların kesintiye uğramaması için veya geri dönülemez biçimde kaybolmasını engellemek amacıyla birden fazla kopya halinde bulundurulmasını sağlayan dosyalar bütününe verilen isimdir.

BackUp Önemi Nedir? Gerekli Midir?

Günümüzde internete bağlı olduğunuz her cihaz için işlem yapıyoruz. Bu tablet, bilgisayar veya telefon gibi cihazlarla bir iletişim gerçekleştiriyoruz. Veri alışverişlerinde kullanılan cihaz her ne olursa olsun veri yedeği alınmadığı sürece büyük problemler doğurabilir. Kısaca özetlemek gerekirse veri yedeği aktif çalışan sistemdeki yazılımların bazı temel birimlerin bir problem oluşabilme tehlikesine karşı olarak kopya halinde tutulmasıdır. Bu kopya, çalışan sistemi eski sorunsuz haline döndürmek amacıyla doğabilecek sorunlara karşı verileri kurtarmak için kullanılır. Verileriniz kayıp olması sizleri büyük zarara sokacaktır. Örneğin, zamanınız, paranız ve iş gücünüz gibi önemli konular da kaybına neden olacak.

İşte tam olarak bu nokta da ise veri yedeklemenin önemi devreye giriyor. Belirli aralıklar da veri yedeklemesi yapmak hem iş gücü açısından hem de problemler karşında anında müdahale için önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli olarak veri yedeklemesi yapmak son derece önemlidir. Fiziksel dünyaya ait herhangi bir şey, yedeklerde yakında veya ileri bir tarihte hata verebilirler. İyi bir yedekleme yapmanın parçası da yedeklerin çalışmasından emin olmaktan geçiyor.

Veri yedeklemesi ile firmanızda ki bilgileri güvende tutmak isterseniz Parma Bilişim sizlere bu konuda destek vermektedir. Konu ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.