Android
Güvenlik 83 views 0

Android Sistemlerde Güvenlik ve Tehlike!

Akıllı telefonların hayatımıza girmesinin ardından hem olumlu hem de olumsuz olan değişiklikler de beraberinde hayatımıza girdi. Akıllı telefonların üretilmesi cep telefonu piyasasına yeni bir renk kattı. Gelişen teknolojiler sayesinde cep telefonu ile birleşen işletim sistemleri android cihazların kullanıcılara sağladığı kolaylıklar ile hızlı bir yükseliş yakalamış durumda.

Diğer bir yandan şöyle bir durum var ki, akıllı telefonların kullanımının artmasından sonra bilgisayar kullanımı da azalmış oldu. Çünkü hemen hemen her işimizi akıllı telefonlar aracılığı ile sağlar olduk.

Android telefonların hayatımıza girmesinin ardından beraberinde çeşitli tehlikeleri de getirmiştir. Özellikle trojan adı verilen virüsler, bu cihazlarda büyük tehtid oluşturuyor. Kullanıcıların özel bilgilerini ele geçirilmesini sağlıyorlar. Fakat bazı virüsler var ki telefonların işletim sistemini hedef alıp bir takım sorunlara yol açıyor.

Güvenlik şirketlerinin yayınladığı son raporlarda androidlerde yeni virüslerin görüldüğü ve hızlıca yayıldığı bildirilmiştir. Bunun en büyük nedeni ise bilgisayar korsanlarının android cihazları, zombi olarak kullanarak hedeflerinde ki site ya da ağı daha çabuk çökertmek istemelerindendir.

Android Cihazlarda Güvenlik

 Android bir işletim sistemine sahipseniz güvenlik konusuna çok dikkat etmelisiniz. Kurduğunuz uygulama ve indirdiğiniz dosyaların güvenilirliği konusunda emin olmalısınız. Bu sebeple iyi bir anti-virüs programı kullanmalı, güvenilir olmayan sitelerden indirme yapmamalı ve telefonunuzun galeri, mesajlar gibi özel verilerinizin bulunduğu klasörlere bir şifre belirleyerek sizi bekleyen riskleri minimize edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….