Telefonlar
Güvenlik 154 views 0

Dikkat !Hacklenen Telefonlar Hareketlerimizi İzliyor!

Akıllı Telefonlar ‘ın kullanımı, güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor. Araştırmacılar, akustik darbeler ile çevredeki hareketleri izleyebilen bir yazılım geliştirdi.

Akıllı telefonlar veya başka bir akıllı cihazınızdaki kötü amaçlı yazılım,vücut pozisyonunuzu izlemek veya bir odadaki hareketlerinizi tanımlamak için kullanılabilir. Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı cihazları sonar izleme sistemine dönüştüren bir yazılım geliştirdi.

Telefonlar Hareketleri nasıl izliyor?

CovertBand olarak bilinen yazılım, yinelenen akustik darbeleri 18 – 20 kHz aralığında çalmak için bir cihazın hoparlörlerini kullanır. Bazı insanlar tarafından duyulma ihtimali olan bu akustik darbeler, bir şarkıyla veya başka bir sesle maskelenebiliyor. Daha sonra çevreden yansıyan akustik darbeler, cihazın mikrofonu tarafından geri alınıyor. Yazılım, akıllı cihazın bulunduğu çevrede herhangi bir hareket tespit ettiğinde uyarı verebiliyor.

CovertBand sistemi, ince iç duvarlarda da çalışabilme potansiyeline sahip.Bir akıllı televizyonda kullanılan CovertBand ile yan binadaki kişinin hareketleri izlenebilir.

Yazılım şu anda oldukça basit ve tekrarlayan hareketleri tanımlayabiliyor olmasına rağmen, makine öğrenimi sistemlerinin uygulanmasıyla çok daha fazlasını yapabileceği düşünülüyor. Araştırmacılar, kötü yazılımlara karşı koruyucu sistemler geliştirmek için kötü niyetli yazılımcılardan bir adım önde olmanın gerektiğini belirtiyor.

Daha fazla bilgi için Parma Bilişim ile iletişime geçin….