Acemi Hacker
Güvenlik 406 views 0

Acemi Hacker ,162 Milyon Dolarlık Serveti Ortada Bıraktı.

Yanlışlıkla sildiği kodlarla Ethereum kripto para sistemini felç eden Acemi Hacker, 162 milyon dolarlık serveti ortada bıraktı.

Popüler kripto para birimlerinden biri olan ethereum, acemi bir siber korsanın hatası nedeniyle 587 dijital cüzdanın kilitlenmesi ile felç oldu.

Acemi Hacker ‘ın Kim Olduğu Bilinmiyor!

Kullanıcılar kripto paralarını muhafaza etmek için birçok farklı dijital cüzdan tercih edebiliyor. Geliştirdiği cüzdanlar kripto para sahipleri arasında popüler olan Parity Technologies. Oluşturduğu 587 cüzdanın ve sahip oldukları 162 milyon dolarlık serveti erişilemez kılan hataya sebep olan kullanıcının kim olduğu bilinmiyor.

162 Milyon Dolarlık Paraya Erişilemiyor!

Acemi bir siber korsan olduğu belirtilen meraklı kullanıcının, Parity tarafından yakın zamanda oluşturulan dijital cüzdanlarda kullanılan kod kütüphanesini silmesiyle 162 milyon dolar değerindeki 517 bin 774 ether serveti dondu.

Bu durumun kripto para ve dijital cüzdan alanları için zor bir öğrenme fırsatı olduğunu söyleyen Parity Technologies. Söz konusu hatanın 280 milyon dolar değerinde ether’in dolaşımını etkileyeceğini öngören araştırmacılara katılmıyor.

Ethereum Blok Zincirini Çatallama Çözümü Ağır Basıyor!

Hatayı gidermek için ethereum blok zincirini çatallanma fikri ağır basıyor. Blok zincirindeki ayrımlara “çatal” (fork) deniyor ve sistem birden ikiye bölünüyor. Fakat bir sistemin birbirinden ayrılmasının iki farklı şekli var.  Soft-fork adı verilen ilk seçenek, geriye dönük destek sahibi yumuşak çatal. Hard-fork ise iki sistemi birbirlerinden geriye dönülemeyecek şekilde ayırıyor.